Mojstri gradijo – Slovenski paviljon na beneškem arhitekturnem bienalu sedaj v Ljubljani na SGGOŠ
Projekt slovenskega paviljona je obravnaval vprašanje razvoja tehnologije gradnje. Pri tem je izpostavil nepričakovan paradoks: kljub t. i. tehnološkemu napredku sta kakovost in razvoj grajenega okolja še vedno v veliki meri odvisna od tihega znanja mojstrov na gradbišču. Vrsta njihovih veščin, ki bistveno prispevajo k prevodu načrta v kakovostno arhitekturo, je nujna za materializacijo objektov. Slovenski paviljon na beneškem bienalu so sestavljali štirje totemi, ki ponazarjajo družino mojstrov z gradbišča ter velikoformatni dokumentarni video o procesu njihove gradnje. Totem je duhovno bitje, predmet oziroma simbol, ki služi kot emblem določene skupine ljudi, plemena ali klana. Naši totemi so skonstruirani in izvedeni kot fizični manifest mojstrskega znanja in veščin. Gradnja totemov je bila ključni del projekta slovenskega paviljona, ki skozi eksperimentalni proces raziskuje razmerje arhitekt – mojster – arhitektura. Totemi so bili zasnovani v skladu s standardnimi metodami in orodji arhitekturnega načrtovanja. Oblikovanje njihovih posameznih elementov je izhajalo iz tehnik izdelovanja in gradnje, kakršne najdemo na sodobnem gradbišču. Totemi po zaprtju bienala svoje življenje živijo naprej v avli srednje gradbene šole SGGOŠ v Ljubljani.