Vilharia – nov mejnik poslovnih prostorov v Sloveniji
Na degradiranem območju, tik ob glavni železniški postaji v Ljubljani, svojo končno podobo dobiva edinstvena, trajnostna stavba, ki bo umeščena v osrčje novega poslovnega središča prestolnice. To je Vilharia – poslovna stavba, ki narekuje nova, trajnostna merila poslovnih stavb.
Pod ta izjemni projekt se podpisuje Corwin, eden vodilnih razvijalcev trajnostnih stavb na Slovaškem, Češkem in v Sloveniji. Vilharia je največja in najbolj zelena poslovna stavba v naši državi. Kot prva je pridobila predcertifikat LEED Platinum in ima ambicijo, da se pridruži izjemnim, ogljično nevtralnim stavbam s certifikatom LEED Zero Carbon.
Vilharia z več kot 36.000 m2 površin, namenjenih pisarnam ter trgovinskim in storitvenim dejavnostim, izpolnjuje zahteve najsodobnejših podjetij, ki iščejo trajnostne in zdrave poslovne prostore, skladne z načeli ESG in EU taksonomijo. S prilagodljivimi tlorisi in velikimi okni, ki omogočajo vstop obilici dnevne svetlobe, izvrstno povezuje notranje in zunanje površine.
»Številna vodilna podjetja na trgu so prepoznala, da kakovost delovnih prostorov vpliva na uspešnost zaposlenih. Približno 90 odstotkov časa preživimo v zaprtih prostorih. Količina naravne svetlobe, visokotehnološko prezračevanje, naravni materiali in druge napredne rešitve so vedno bolj pomembni pri iskalcih zaposlitve in vplivajo na splošno zadovoljstvo zaposlenih,« pojasnjuje Michal Maco, direktor podjetja Corwin v Sloveniji.
Prednosti za podjetja, ki imajo poslovne prostore v stavbah s certifikatom LEED
- Stavbe z ekološkimi certifikati dosegajo višje ocene v anketah, povezanih z zadovoljstvom pri delu in vrednostjo za stranke.
- Delodajalci, ki imajo prostore v takšnih stavbah, so prepoznani kot odgovorni, ker vlagajo v rešitve, ki so prijazne do okolja.
- 85 odstotkov posameznikov, ki delajo v stavbi z LEED certifikatom, pravi, da prijetni razgledi na okolico in naravna sončna svetloba v delovnih prostorih povečujeta njihovo splošno produktivnost in občutek sreče.
- 80 odstotkov jih navaja, da dostop do kakovostnega zraka pozitivno vpliva na njihovo zdravje in telesno počutje.
Pozitivnejši vplivi na okolje (v primerjavi s standardnimi poslovnimi stavbami)
- Znižanje porabe energije za ogrevanje in hlajenje za 40 odstotkov.
- Nižja poraba vode do 30 odstotkov.
- Zmanjšanje emisij CO2 za 20 odstotkov.
Vilharia je energetsko učinkovita stavba in zagotavlja delovno okolje, povezano z naravo – z inovativnimi tehnologijami, naravnimi materiali, zelenimi strehami in sistemom za zadrževanje padavinske vode, ki bo pripomogel k trajnostnemu ravnanju z vodo in varovanju biotske raznovrstnosti.
Vilharia je bila oblikovana z mislijo na ljudi. Svetli prostori, kakovost zraka, primerna temperatura in številne druge, skrbno načrtovane karakteristike notranjega prostora, bodo zagotovili višjo raven zadovoljstva, pripomogli k zdravju uporabnikov ter povečali njihovo produktivnost. Raziskave namreč kažejo, da takšno delovno okolje poveča produktivnost in vključenost ekipe za 25 do 30 odstotkov.
Stavbo so skupaj s slovenskim ponudnikom inženirskih rešitev Elea iC zasnovali v danskem arhitekturnem biroju Schmidt Hammer Lassen (SHL).
Več kot 60 odstotkov del na projektu Vilharia je bilo zaključenih do konca septembra 2024, prvi najemniki pa se bodo v stavbo vselili predvidoma v začetku 2026. Za ta izjemen, najbolj trajnosten projekt v Ljubljani in Sloveniji vlada veliko zanimanje med najsodobnejšimi podjetji, usmerjenimi v prihodnost.
Prispevek je oglasno sporočilo podjetja CORWIN Slovenija.