Uršulinska cerkev Sv. trojice in samostan
Uršulinke so v Ljubljano prišle leta 1702 na pobudo Jakoba Schella pl. Schellenburga in njegove žene Ane Katarine. Plemiška podpornika sta jim od leta 1707 naprej kupila zemljišča v bližini Novega trga, kjer so leta 1713 začeli graditi samostanska poslopja, leta 1718 pa še cerkev, ki je bila dokončana leta 1726. Iz virov se kot najverjetnejši arhitekt kompleksa nakazuje Carlo Martinuzzi. Notranjost cerkve je zasnovana kot spoj dvopolnega ladijskega prostora po vzorih Pellegrina Tibaldija in Palladijeve stenske členitve, izhodišče za fasado pa je Borrominijev Oratorio dei Filippini, okrepljen z mogočnimi polstebri. Nenavadna zunanjščina in harmonična notranjščina uršulinsko cerkev postavljata med najzanimivejše baročne cerkve v Sloveniji.