Strokovna žirija arhitekturnega festivala Odprte hiše Slovenije 2025
Predstavljamo vam strokovno žirijo arhitekturnega festivala Odprte hiše Slovenije 2025, ki bo skupaj z ekipo OHS oblikovala program 16. festivala. Njihova naloga je izbrati najboljše arhitekturne projekte, ki bodo odprli svoja vrata in ponudili vpogled v kakovostno grajeno okolje.
Festival bo potekal med 11. in 13. aprilom 2025 po vsej Sloveniji in bo obiskovalcem omogočil, da odkrivajo izjemno arhitekturo, spoznajo njene avtorje ter razumejo pomen kakovostno oblikovanega prostora za skupnost in trajnostni razvoj.
Članice in člani letošnje strokovne žirije so:
Prof. Tina Gregorič – arhitektka in profesorica

Tina Gregorič kot arhitektka in profesorica strateško prepleta raziskave in prakso arhitekture, da bi se soočila s trenutnimi družbenimi in podnebnimi izzivi. Nagrajeni projekti Dekleva Gregorič arhitektov zajemajo različne kontekste v EU in ZDA, od cenovno dostopnih stanovanj do preoblikovanja odprtega javnega prostora. Njene raziskovalne teme vključujejo nanoturizem (participativna, odgovorna alternativa pretiranemu turizmu), materialne in krožne strategije oblikovanja ter družbeno interakcijo.
“Festival Odprte hiše ima izjemen pomen za ozaveščanje javnosti o arhitekturi, saj omogoča neposredno doživljanje prostorov, kar je ključnega pomena za razumevanje arhitekture kot izkustvene umetnosti. Ta pristop se navezuje na misel Johna Deweyja iz njegove knjige Art as Experience, kjer poudarja, da je umetnost – vključno z arhitekturo – najbolj pristno razumljena prek osebne in čutne izkušnje, ki presega zgolj intelektualno ali tehnično analizo. Po Deweyju je izkustvo tisto, kar poveže človeka z umetniškim delom; prav ta stik med posameznikom in prostorom med festivalom omogoča, da arhitekture ne dojemamo le kot materialni objekt, temveč kot živ, dinamičen proces, ki vključuje naše čute, misli in čustva. Odprte hiše tako postanejo platforma, kjer lahko ljudje iz prve roke občutijo, kako arhitektura oblikuje naše okolje, medsebojne odnose in način življenja, s čimer poglobijo svoje razumevanje njenega pomena v družbenem, kulturnem in okoljskem kontekstu.”
Andraž Keršič – arhitekt, raziskovalec, kustos in pedagog

Andraž Keršič, mag. inž. arh., deluje kot projektant, raziskovalec, kustos in pedagog. Študiral je na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani ter Fakulteti za arhitekturo in oblikovanje v Aalborgu na Danskem. Po delovanju v arhitekturnem ateljeju Medprostor 2013–2017 in Arrea arhitektura 2018–2019 je leta 2019 soustanovil biro a2o2 arhitekti. Za raziskavo Trajnostni pristopi za varstvo povojne arhitekturne dediščine 20.stoletja je prejel fakultetno Prešernovo nagrado. Za projekt Mestni park Rakova Jelša je skupaj s projektno skupino leta 2016 prejel zlati svinčnik za odlično izvedbo. Leta 2022 je z birojem a2o2 arhitekti prejel zlati svinčnik za odlično izvedbo za prenovo hiše MM, leta 2024 pa za Prenovo stanovanja v Dukićevih blokih. Je soavtor večih razstav o arhitekturi in prostorski kulturi. Z Natalijo Lapajne in Matevžem Čelikom je med drugim leta 2019 v MAO Ljubljana kuriral razstavo Prenavljamo!!!, leta 2021 pa z Ajdo Bračič, dr. Bogom Zupančičem in dr. Milošem Koscem razstavo Iščem stanovanje. Zaposlen je kot asistent na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani, kjer sodeluje pri predmetih Projektiranje in kompozicija, Arhitekturno oblikovanje 1, Asanacije in adaptacije ter Prenova arhitekture in konservatorstvo. Je član komisije za nepremično kulturno dediščino pri Ministrstvu za kulturo. Ukvarja se s prenovo anonimne arhitekture, zaščitenih objektov dediščine ter raziskovanjem druge generacije slovenskih modernistov.
“Vsako dobro arhitekturo lahko razumemo šele, ko jo obiščemo. Festival OHS je izjemna priložnost, ki vsakomur omogoča, da si brezplačno ogleda zasebne domove, pisarne, zavode ali ključne objekte iz zgodovine slovenske arhitekture. Šele ko te prostore začutimo v merilu ena na ena, lahko za hip potešimo svojo prostorsko radovednost. Pomen festivala sega tudi preko izkušnje dobre arhitekture, saj je ta s predstavljanjem aktualnih dosežkov arhitekturne produkcije tesno za petami izmuzljivemu duhu časa. Sicer nedostopni objekti strokovni in splošni javnosti vedno znova odstirajo daljnosežnost kreativnega potenciala ustvarjalcev in dobre kulture gradnje.”
Ana Grk – arhitektka

Ana Grk je po diplomi na Ljubljanski fakulteti za arhitekturo delala v birojih doma in v tujini. Kasneje je s kolegicama soustanovila urbanistični studio Prostorož in po vrnitvi iz tujine postala partnerica v biroju Kombinat. V biroju razvijajo projekte različnih meril, namenjene različnim programom. Vsakič znova poskušajo razmisliti kako lahko s projektom doprinesejo k dvigu bivanjske kulture tako posameznika kot skupnosti. S projekti želijo premikati meje in ustvarjati prostore kjer se ljudje dobro počutijo in jih posvojijo za svoje. V prostem času sadi drevesa.
“Imeti možnost doživeti dobro arhitekturo v živo je izjemna izkušnja. Odprte hiše Slovenije odpirajo tudi vrata, ki so nam sicer običajno zaprta. Festival ponuja številne možnosti, da si stavbe in ureditve, ogledamo v živo, spoznamo pa tudi njihove avtorje, naročnike in uporabnike. Obenem tako strokovno kot širšo javnost izobražuje o pomenu kvalitetno oblikovanega zasebnega in javnega prostora.”
Asist. Jure Henigsman – arhitekt in raziskovalec
Jure Henigsman od leta 2014 deluje v podjetju STRIP LAB d.o.o., med letoma 2019 in 2023 pa je bil zaposlen kot asistent na Fakulteti za arhitekturo Univerze v Ljubljani, kjer je leta 2015 diplomiral z nalogo o urbanistični prenovi UKC Ljubljana. Kot soustanovitelj kolektiva STRIP razvija trajnostne urbanistične in arhitekturne zasnove ter je soavtor številnih nagrajenih natečajnih elaboratov. Ima bogate izkušnje s področja urbanizma in arhitekture, kjer se v okviru kolektiva povezuje z drugimi sorodnimi praksami doma in v tujini. Jure je član upravnega odbora Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije (ZAPS) ter član izvršnega odbora Društva arhitektov Ljubljana (DAL).
“Odprte hiše Slovenije so izjemna platforma, ki že vrsto let podpira dobro arhitekturo in jo približuje ljudem na najbolj neposreden način – skozi izkušnjo. Omogočajo, da arhitekturo ne le vidimo, ampak jo tudi občutimo, preučimo in razumemo v njenem pravem kontekstu. Takšne pobude so ključne za ozaveščanje o pomenu kakovostnega grajenega prostora.”
Mateja Kurir – filozofinja in raziskovalka

Mateja Kurir je diplomirala in doktorirala je iz filozofije na Univerzi v Ljubljani. Leta 2018 je izdala knjigo Arhitektura moderne in das Unheimliche: Heidegger, Freud in Le Corbusier. Plečnikovo medaljo je prejela leta 2022 za prispevek na področju arhitekturne teorije, kritike in publicistike kot urednica knjige O oblasti v arhitekturi ter leta 2024 kot sourednica knjige Vrt in metafora. Trenutno sodeluje z različnimi akademskimi, raziskovalnimi in umetniškimi organizacijami. Pred tem je bila gostujoča raziskovalka na Oddelku za arhitekturo na KU Leuven (2015) ter podoktorska raziskovalka na Univerzi v Reki (2017), pripravila je več oddaj za Radio Študent.
“Festival Odprte hiše Slovenije širi znanje o kakovostni arhitekturi in jo tako demokratizira.”