Simpozij +/- 1 °C: V iskanju dobro uglašene arhitekture
Medresorski simpozij +/- 1 °C: V iskanju dobro uglašene arhitekture, ki bo potekal v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje v petek, 8. 11. 2024, bo obravnaval kompleksni odnos med arhitekturo in ekologijo.
Simpozij bo v ospredje postavil ekološko problematiko v arhitekturi – ta problematika za slednjo danes ni več nekaj poljubnega, pač pa etični, institucionalni in zakonodajni imperativ. V arhitekturi se pojavlja na več načinov: v obliki uporabe trajnostnih, naravnih materialov, razvoja novih ter reciklaže in ponovne rabe obstoječih materialov; v obliki regeneracije, ohranjanja in prenavljanja obstoječega stavbnega tkiva namesto gradnje novega ali pa vsaj podaljševanja uporabe in življenjske dobe stavbe; pa tudi v obliki energetske učinkovitosti njenih operativnih sistemov, namenjenih vzdrževanju konstantnega bivalnega ugodja v smislu temperature, vlage, svetlobe in podobnega.
V nasprotju z drugimi naštetimi ekološkimi parametri arhitekture je »energetska učinkovitost« za zdaj edina strogo regulirana s predpisi, ki določajo dovoljene mejne vrednosti energije za delovanje stavbe. Simpozij se bo v zvezi z vlogo ekologije v arhitekturi osredotočil na pojem »energetske učinkovitosti« predvsem skozi obravnavo kakovostnega in trajnostno zasnovanega bivalnega okolja, konkretneje, ogrevanja in hlajenja stavb – procesov, ki ne le terjata največ končne energije stavbe, ampak sta izjemno pomembna tudi zaradi aktualne energetske krize, ki je Evropo zaradi pretirane uvozne odvisnosti glede energentov prizadela izraziteje kot druge celine.
Simpozij bo v treh tematskih sklopih (Dediščina, prenova in ekologija; Energetski sistemi in družba; Ekologija kot integralni del arhitekture) obravnaval interdisciplinarne pristope in spodbudil sodelovanje različnih strok. Osredotočil se bo na možnosti redefinicije pojma energetske učinkovitosti s celostno obravnavo ekologije v arhitekturi in urbanizmu ter ustvarjanjem prostorov sožitja med človekom, arhitekturo in naravnim okoljem. Vsak sklop bo sestavljen iz predstavitve uvodnega govora tujega strokovnjaka, kratkih prispevkov slovenskih strokovnjakov ter moderiranega pogovora. Predstavljeni bodo tudi primeri dobrih praks in inovacij iz Slovenije. Namen dogodka je poudariti potrebo po sodelovanju arhitektov, okoljskih strokovnjakov in drugih sektorjev za celostne rešitve energetske in ekološke problematike v grajenem okolju.
Celoten program simpozija je dostopen na povezavi.
V sklopu simpozija smo v ponedeljek, 11. 11. 2024 organizirali strokovni ogled treh primerov dobrih praks v Ljubljani z okolico.
Na ogled so bili:
- Enodružinska hiša RE_AKCIJA (ob 10. uri),
- Demonstracijsko stičišče za pametna omrežja Wattori (ob 14.30 uri) in
- trajnostni leseni Vrtec Pedenjped enota Pedenjcarstvo (ob 16.30 uri).
Celoten simpozij si sedaj lahko ogledate tudi na spletu.
Simpozij je organiziral Muzej za arhitekturo in oblikovanje (MAO). Strateški partner dogodka je bilo podjetje Eles. Simpozij je bil organiziran s podporo Ministrstva za kulturo, Spirit Slovenija in Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, in v partnerstvu z Zbornico za arhitekturo in prostor (ZAPS), Odprtimi hišami Slovenije (OHS), Centrom za kreativnost (CzK) in projektom Bauhalps.