Samograditeljstvo: knjiga in vabilo na samograditeljske debate
Izšla je monografija Jerneja Girandona in Anje Trobec z naslovom Samograditeljstvo. Knjiga analizira razvoj in vlogo samogradnje v Sloveniji skozi zgodovino ter njen pomen v sodobnem času, ko dostopnost stanovanj postaja vse večji izziv. Obravnava zakonodajne okvire ter ključne tehnične in praktične vidike gradnje, podprte z avtorjevimi lastnimi izkušnjami.

”Samograditeljstvo postavlja pred arhitekturno stroko izziv, s katerim nikoli ni bila zares pomirjena. To je nenavadno, saj ne predstavlja eksistencialne grožnje arhitekturnemu poklicu: samograditeljstvo ne pomeni zanikanje arhitekturnega načrta, ampak samo njegovo realizacijo na drugačen način kot na gradbiščih s poklicnimi gradbinci. Po drugi strani ima samograditeljstvo v Sloveniji dolgo, ambivalentno in, kot z zelo bogatim in raznolikim arhivskim in aktualnim materialom opozarja pričujoča knjiga, v veliki meri še neraziskano zgodovino. Možnost, da si lahko lasten dom postaviš s svojimi rokami, je bila verjetno od nekdaj ključen razlog, da so imeli nad sabo streho (skoraj) vsi člani družbe. V dvajsetem stoletju, v času tehnološkega napredka pri gradnji in vedno bolj zahtevne komunalne infrastrukture, ki je za kvalitetno bivanje postala enako ključna kot stene in streha, pa je samograditeljstvo v Sloveniji preraslo v kolektivno izkušnjo več generacij, ki jo čas vedno bolj obdaja z nostalgičnim žarom. Po drugi strani pa je, vsaj, kar se arhitekturne stroke tiče, samograditeljstvo postalo grešni kozel za razmah indivi- dualne gradnje, improvizacije, suburbanizacije in pomanjkanje kolektivnega načrtovanja.
Prostor enaindvajsetega stoletja je dedič odločitev prejšnjega stoletja: odgovore na izzive podnebnih sprememb, razslojevanja in omejenih naravnih virov (med katerimi je prostor vedno bolj ključen) moramo iskati v prostoru, ki ga bistveno bolj kot najbolj izpostavljeni slovenski arhitekti in urbanisti modernizma določa tradicija samograditeljstva.
Knjiga Jerneja Girandona in Anje Trobec po mojem mnenju predstavlja bistveno korekcijo dolgotrajne strokovne ignorance. Vendar pa je še mnogo več: knjigi s poglobljenim zgodovinskim, teoretskim, etnološkim, prostorskim in tehnološkim uvidom v fenomen samograditeljstva uspe dokazati, da nimamo opravka samo z družbenim, ampak tudi z relevantnim arhitekturnim vprašanjem dvajsetega stoletja, ki lahko z določeno mero senzibilnosti postane eden izmed ključnih virov arhitekturnega navdiha enaindvajsetega stoletja.” (izsek iz spremne besede Miloša Kosca)

Knjigo lahko kupite na povezavi Samograditeljstvo.si
SAMOGRADITELJSKE DEBATE
Vabimo vas k udeležbi samograditeljskih debat na temo samogradnje, ki bodo potekale na različnih lokacijah po Sloveniji, praviloma izven večjih urbanih mest, tam kjer je samogradnja doma. Čeprav je projekt serije razprav namenjen predstavitvi v januarju 2025 izdane knjige Samograditeljstvo, ni zamišljen kot linearno podajanje izsledkov njune raziskave, ampak je zasnovan kot odprta javna razprava. Avtorja zanima tudi vaš pogled na gradnjo v lastni režiji ter izmenjava mnenj in deljenje osebnih izkušenj s področja samograditeljstva.
Prva javna debata bo potekala 5. februarja ob 19. uri v Slamnikarskem muzeju v Domžalah.
Napovednik naslednjih javnih debat:
- Slovenj Gradec, raum AU (7. marec ob 19. uri)
- Semič, Kulturni center Semič (10. marec ob 18. uri)
- Šoštanj, Muzej usnjarstva na Slovenskem (12. marec ob 18. uri)
- Cerknica, Knjižnica Jožeta Udoviča Cerknica – (18. marec ob 18. uri)
- Pedrovo, Galerija Artes (19. marec ob 18. uri)
- Škofja Loka, Atelje Urchic (1. april ob 18.uri)
- Ljubljana, Plečnikova trafika na Vegovi (Outsider) – datum še ni znan
