Preskoči na vsebino

Prva ljubljanska pasaža – pasaža Nebotičnik in pasaža Viktoria

Nebotičnik, foto: Miran Kambič

Ljubljanski Nebotičnik, zgrajen leta 1933, je simbol modernizacije in poguma predvojne Ljubljane. Zasnoval ga je arhitekt Vladimir Šubic po naročilu Pokojninskega sklada, zgradil pa stavbenik Ivan Bricelj. S svojimi 70 metri je bil najvišja stavba v srednji Evropi in na Balkanu, njegova gradnja pa je pomenila tehnični in estetski prelom. Stoji na mestu srednjeveškega samostana, kjer so gradbeniki odkrili vodnjak iz 13. stoletja.

Gradnja stavbe je izzvala razprave o primernosti visokih stavb v Ljubljani, saj je Nebotičnik konkuriral baročnim zvonikom in Ljubljanskemu gradu. A smelost projekta izraža vizijo predvojne meščanske elite, ki je Ljubljano postavila na arhitekturni zemljevid. Danes ostaja Nebotičnik nepogrešljiv del ljubljanske kulturne dediščine.

Fotografija pasaže ljubljanskega Nebotičnika iz 30. let preteklega stoletja, avtor: Vekoslav Kramarič, hrani Slovenski etnografski muzej

Ključen del Nebotičnika je tudi njegova pasaža, ki se povezuje s pasažo palače Viktoria z iztekom na današnjo Cankarjevo cesto. V tridesetih letih prejšnjega stoletja je bila to ena najsodobnejših in najlepših pasaž v Ljubljani – prostor trgovin, mestnega utripa in elegance. Danes je skoraj pozabljena, a nosi nešteto zgodb, spominov in drobcev vsakdanjega življenja.

V okviru Odprtih hiš Slovenije pripravljamo razstavo, s katero želimo osvetliti zgodbo prve prave ljubljanske pasaže.

Vaše spomine, anekdote, zgodbe in fotografije nam lahko pošljete na [email protected]