Preskoči na vsebino

Program izmenjave prostovoljcev OHEu 2024

Open House Europe (OHEu) povezuje 15 evropskih mest ter Slovenijo. Cilj projekta je spodbujanje razumevanja in vrednotenja arhitekture ter kakovostnega grajenega okolja med širšo javnostjo. Projekt smo zasnovali organizatorji evropskih Open House festivalov iz mednarodne mreže Open House Worldwide, ki omogoča brezplačne oglede arhitekturnih projektov po svetu, s posebnim poudarkom na dostopnosti in vključevanju.

Eden izmed osrednjih delov projekta OHEu je program izmenjav prostovoljcev, ki sodelujejo na partnerskih festivalih. Izmenjave so namenjene kroženju dobrih praks in nadgradnji lokalnih festivalov. Prostovoljci imajo na ta način priložnost sodelovati pri organizaciji arhitekturnih dogodkov v drugih evropskih mestih, kar jim omogoča pridobivanje novih znanj, izkušenj, povezovanje s prostovoljci iz drugih festivalov in raziskovanje arhitekture evropskih mest.

Prostovoljci se na izmenjave lahko prijavo vsako leto preko javnega razpisa, ki je dostopen na spletni strani Open House Europe. Pogoj je že predhodno sodelovanje na vsaj enem festivalu Odprte hiše Slovenije. Vabimo vas, da spremljate naša socialna omrežja in spletno stran za najnovejše informacije o priložnostih in dogodkih.

V letu 2024 smo v okviru Odprtih hiš Slovenije našim prostovoljcem omogočili izmenjave na Open House festivale v Lizbono, Milano, Bilbao, Barcelono in Solun. V nadaljevanju vam predstavljamo izkušnje Anje Rudof, Roka Zidarja, Taje Weingerl in Andreja Pankerja.

Open House Lisboa

Prva izmed izmenjav je med 10. in 13. majem 2024 potekala v Lizboni, udeležila pa se je je Anja Rudof. Na festivalu je bila dodeljena v tri izmene na različnih lokacijah. Vsaka izmena je trajala med tri in štiri ure. Pri posamezni stavbi je bila zadolžena za vodenje ogleda v angleščini, na kar se je predhodno pripravila, podajanje informacij obiskovalcem pred začetkom vodstva ter razdeljevanje knjižic in zemljevidov udeležencem ogleda.

Fotografija: Anja Rudof

Vodenje ogleda je predstavljalo kar izziv za Anjo, saj pred ogledom ni poznala stavbe in poteka vodstva. Na srečo se je lahko učila od domačih prostovoljcev, ki so ji pred ogledom razložili ključne informacije o stavbi in zgodovini Portugalske.

Na splošno je bila Anjina izkušnja pozitivna, presenečena je bila nad velikostjo prostovoljske skupnosti na lizbonskem festivalu, saj jih je več kot 300. Zanimiva se ji je zdela tudi organizacija festivala, v Lizboni namreč samo mesto razdelijo na več območji, za vsakega pa je zadolžen po en vodja skupine, ki potem koordinira ostale prostovoljce.

Fotografija: Anja Rudof

Open House Milano

Rok Zidar je med 24. in 27. majem 2024 obiskal festival v Milanu. Na festivalu je bil zadolžen za preverjanje seznama s prijavljenimi obiskovalci, kratek pozdrav udeležencev na začetku ter po koncu ogleda in druga pomoč na ogledu.

Fotografija: Rok Zidar

Rok je naletel na nekaj jezikovnih ovir, saj ne govori italijansko. Sicer pa so bili obiskovalci razumevajoči, tako da to ni pretirano vplivalo na celoten potek ogleda. Pri njegovih zadolžitvah so mu bili v pomoč tudi arhitekti.

Fotografija: Rok Zidar

Tudi njegova izkušnja je bila izredno pozitivna, predvsem je bil navdušen nad milansko arhitekturo, posebej zanimivi pa so se mu zdeli različni pogledi na arhitekturo, ki jih je spoznal od drugih prostovoljcev na izmenjavi in festivalu sicer.

Open House Barcelona

Prva jesenska izmenjava je med 25. in 28. oktobrom 2024 potekala v Barceloni, tja pa je odpotovala Taja Weingerl. Na festivalu je spoznavala arhitekturo Barcelone in tamkajšnje prostovoljce. Koordinacijo je zelo olajšala Whatsapp skupina, kjer so si tuji in domači prostovoljci izmenjavali aktualne informacije o poteku festivala.

Tajo je navdušil program, zasnovan za najmlajše udeležence dogodka, ter interaktivna dejavnost za vse obiskovalce, ki so z nalepkami označevali stavbe, ki so jim ostale v spominu, zaradi posebnih značilnosti – svetloba oz. osvetlitev, vizualni izgled objekta … Na festivalu je lahko obiskala stavbe, ki jih sicer kot turistka v Barceloni verjetno ne bi mogla, in na ta način spoznala mesto v popolnoma drugačni luči.

Fotografija: Taja Weingerl

Open House Thessaloniki

Zadnje izmed izmenjav se je med 22. in 25. novembrom 2024 udeležil Andrej Panker, ki je obiskal Open House Thessaloniki. Zanimiva se mu je zdela primerjava nad slovenskim in grškim konceptom festivala, saj pri nas oglede vodijo arhitekti, urbanisti, umetnostni zgodovinarji oz. drugi strokovnjaki, ki so sodelovali na projektu, na festivalu Open House Thessaloniki pa so za vodstva zadolženi prostovoljci.

Fotografija: Andrej Panker

Andreja je pozitivno presenetilo sodelovanje in participacija javnosti. Navdušen je bil nad sistemom štampiljk, saj ima v Thessalonikih vsaka stavba svojo štampiljko, ki jih obiskovalci zbirajo na svojem zemljevidu.

Fotografija: Andrej Panker

Izkušnje Anje, Roka, Taje in Andreja dokazujejo, da program izmenjav v sklopu projekta Open House Europe prostovoljcem omogoča neprecenljive priložnosti za osebnostno in profesionalno rast ter mednarodno povezovanje.

Če se nam želite pridružiti kot prostovoljec/ka v ekipi OHS 2026, spremljajte našo spletno stran in družbena omrežja, kjer bomo kmalu objavili prijavnico za ekipo OHS 2026.

Projekt Open House Europe koordinira Architektūros fondas in ga sofinancira Evropska unija.

V Sloveniji je projekt Open House Europe v letu 2024 sofinanciralo tudi Ministrstvo za javno upravo.