Poletje v objemu lesa na razstavi Arhitektura v lesu danes za jutri
RAZSTAVA BO NA GALLUSOVEM NABREŽJU V LJUBLJANI NA OGLED DO KONCA AVGUSTA 2021
Odprte hiše Slovenije vabijo na ogled razstave ARHITEKTURA V LESU DANES ZA JUTRI, ki je od 17.junija 2021 pa do konca avgusta na ogled na Gallusovem nabrežju v Ljubljani.
Na razstavi je prikazana inovativna, trajnostna in inspirativna uporaba lesa v arhitekturi in gradnji, v konstrukciji samih stavb kot tudi v notranji opremi. Med predstavljeni projekti so arhitekturne realizacije, ki so bile nagrajene z najpomembnejšimi nacionalnimi strokovnimi nagradami – Plečnikovimi odličji, Zlatimi svinčniki in so v letu 2020 prejele nacionalno nagrado Naj lesena gradnja 2020. Na razstavi je predstavljen tudi slovenski paviljon na svetovni razstavi EXPO v Dubaju. Paviljon iz svetovne razstave EXPO, ki je bila leta 2015 v Milanu, pa s svojo ponovno postavitvijo ob Soboškem jezeru predstavlja primer trajnostne in premišljene arhitekturne rešitve, ki omogoča ponovno uporabo paviljona na novi lokaciji.
Razstava predstavlja izjemno pestro tipologijo arhitektur: od lesenih izobraževalnih stavb (Zavod za gluhe in naglušne v Ljubljani, Vrtec Pedenjped v Ljubljani, Vrtec Šmartno, Eko hiša BIC), javnih stavb ( Tržnica Medvode), športnih dvoran (Velodrom in atletska dvorana, Telovadnica OŠ Vižmarje Brod, Športni center Trebelno) eno in več stanovanjskih hiš (Hiša Poljane, Hiša za najlepša leta, Hiša za preživetje, Hiša Dimnik) do turističnih objektov (Expano, Bobrov center, Gozdna vasica Theodosius, Apartmajsko naselje Podbreg) , ki les uporabljajo na najsodobnejše načine. Predstavljene projekte dopolnjujejo izjave in misli slovenskih arhitektov in proizvajalcev, ki les prepoznavajo kot temeljnega nosilca zelenega razvoja.
»Bolj se oziramo v zgodovino civilizacije, bolj se utrjuje spoznanje, da je les gradivo prihodnosti. Brez smotrne uporabe in predelave lesa za različne namene tudi svet nima prihodnosti. Potemtakem je edino lesena arhitektura tudi zares trajnostna!«
Janez Koželj, arhitekt
»Danes se les vrača kot material prihodnosti. Ponovno smo odkrili, da je lesena arhitektura že naravno lepa in nudi najugodnejše bivalne pogoje ter da se lesena hiša že sama po sebi odlično vklaplja v naše okolje. V vpetosti v globalna gibanja smo desetletja zapostavljali naše tradicionalne gradbene materiale. Tudi današnji obrat nazaj k lesu je v največjem delu prišel s sodobnimi trendi iz tujine. A brez razloga, les je tukaj že ves čas. Zato se ne vrača on k nam, ampak mi k njemu.«
Tomaž Krištof, predsednik ZAPS, arhitekt
»Slovenska arhitektura in gradnja v lesu sta zaradi kvalitete dela in znanja vse bolj prodorni tudi na tujih trgih. Obseg tržišča vseskozi narašča, zato je smiselno vlaganje v razvoj tega področja in še posebej v znanje, kjer je dodana vrednost najvišja.«
dr. Jure Kotnik, arhitekt
»Les je res … lep. Večna Belinkina reklama z Ostržkom in sloganom Les je lep je moja najljubša reklama – lepa, nežna, blaga, dobrohotna. Prav kakor je res lep, nežen, blag in dobrohoten les. Rada ga gledam, vonjam, otipam in poslušam, ker je tudi sam rad viden, vonjan, otipan in slišan. Tudi ko več ni drevo, je v njem življenje.«
Maja Ivanič, arhitektka
»Prihajam izpod pohorskih gozdov in gozd je moj pra-prostor. Če imaš rad gozd, spoštuješ tudi les. Les je tako prijazen material, lep in živ je na pogled, diši, ko zarežemo vanj, topel je na dotik, ogreje nas in osreči naše srce. Delati z lesom za otroke je zame nekaj najlepšega …«
Maruša Zorec, arhitektka
Odprte hiše Slovenije OHS, kot pobudnik in organizator razstave, želijo arhitekturo približati najširši javnosti. Spodbujajo odločitve za trajnostno oblikovanje in za razumevanje arhitekture v vsakdanjem življenju. Kot je poudarila direktorica OHS Lenka Kavčič je danes še posebej pomembno, da razumemo pomen kakovostno grajenega prostora, ki razvija estetske in funkcionalne standarde bivalne kulture v sozvočju z najsodobnejšo tehnologijo, z okoljem in podnebnimi spremembami. Tudi pobuda Evropske komisije »Novi evropski Bauhaus« za pospešitev zelene preobrazbe postavlja arhitekturo in arhitekte v ospredje prehoda v bolj trajnostno gospodarstvo in družbo. OHS povezujejo trajnostnost z odlično arhitekturo in ponujajo praktične odgovore za življenje v sožitju z naravo. Uporaba lesa v arhitekturi in notranji opremi je zagotovo odgovor za zeleno prihodnost. Zato da bo 21. stoletje lepše, bolj zeleno in bolj človeško.
Razstava je nastala pod pokroviteljstvom Direktorata za Lesarstvo, MGRT in javne agencije SPIRIT Slovenija ter v sodelovanju s Turizmom Ljubljana.