Plečnikova nagrada 2019 – zrcalo domači arhitekturni produkciji
V ponedeljek, 14. aprila 2019, je v Narodni galeriji potekala 46. podelitev Plečnikovih odličij – najprestižnejših nagrad na področju arhitekture v Sloveniji. Med 30 prispelimi predlogi je strokovna žirija izbrala in podelila 1 Plečnikovo nagrado, 4 medalje ter 1 študentsko priznanje.
Zbrane je uvodoma nagovoril Andrej Hrausky, ki je poudaril, da je pokojni Edvard Ravnikar videl Plečnikova nagrado kot zrcalo produkciji ljubljanske šole za arhitekturo. Ta ideja je še posebej pomembna v letošnjem letu, ko ljubljanska univerza praznuje svojo 100. obletnico obstoja, saj se tiče nacionalne arhitekturne identitete.
Ne smemo pozabiti, da je že ob nastanku prve slovenske univerze obstajala Tehnična fakulteta, ki je vključevala oddelek za arhitekturo. Kasneje se je na pobudo Jožeta Plečnika, ki je vztrajno zagovarjal, da potrebujemo lastno šolo za arhitekturo, formirala ljubljanska šola za arhitekturo. Skozi vrata te šole je v svet vstopila večina slovenskih arhitektov, ki so ustvarili novo identiteto prostora (‘nov svet’) kot jo poznamo danes.
Po 100 letih nacionalne arhitekture je jasno, da je zrcalo še kako potrebno. Predvsem zaradi potrošniškega in kapitalističnega duha v današnjem času, v katerem arhitekti težko ustvarjamo ‘novi svet’, saj se moramo posvetiti ustvarjanju profita za investitorje. Seveda je profit pomemben, a je povsem enako pomemben kot so prostor, kultura, identiteta in okolje. Zato letošnji Plečnikovi nagrajenci odsevajo prav te vrline.
Strokovna žirija v sestavi Tomaž Krištof, u.d.i.a (predsednik žirije), mag. Janez Lajovic, u.d.i.a., Vesna Vozlič Košir, u.d.i.a., izr. prof. mag. Boštjan Vuga, u.d.i.a., grad. dip. (AA) ter Zaš Brezar, u.d.i.k.a. je podelila naslednja odličja.
Plečnikova nagrada:
Tehnološko središče ELES FAZA 1, Beričevo
Avtorji: Marko Studen, Boris Matić, Jernej Šipoš (Scapelab)
Plečnikova medalja za aktualno realizacijo:
Hiša Celovška 01
Avtorja: Vanja Gregorc Vrhovec, Aleš Vrhovec (GregorcVrhovec arhitekti)
Plečnikova medalja za aktualno realizacijo:
Family Wellness Termalija
Avtorja: Dean Lah, Milan Tomac (Enota)
Plečnikova medalja za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture:
Tendence, celjska arhitektura in urbanizem 1955–1985 (pregledna razstava in katalog)
Avtorji: Adam Breznik, Timotej Jevšenak, Monika Vešligaj, Domen Ermenc, Pia Klančar
Plečnikova medalja za strokovno publicistiko:
Capsules: Typology of other architecture
Avtor: Peter Šenk
ter Študentsko priznanje:
Magistrska naloga »Najemniški hektar: nadgradnja obstoječe stanovanjske politike in idejna zasnova vrtnega mesta«
Avtor: David Groleger, mentorja: izr. prof. Mihael Dešman ter asist. Vlatka Ljubanović
Poleg nagrad je žirija podelila še 6 nominacij.
Nominacija za aktualno realizacijo:
Ureditev pokopališča v Šembijah
Avtor: Leon Belušič
Nominacija za aktualno realizacijo:
Vrtec Pedenjped, Enota Pedenjcarstvo
Avtorji: Maja Ivanič, Anja Planišček, Andraž Intihar, Urša Habič, Iztok Šušteršič, Nena Gabrovec, Damjan Černe, Andreja Zapušek Černe, Primož Fijavž
Nominacija za aktualno realizacijo:
Lesena hiša
Avtorja: Tomaž Krušec, Lena Krušec (ARK Arhitektura Krušec)
Nominacija za Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture:
Svet vmes – Arhitekturno-raziskovalni projekt vmesnega šolskega prostora preko gradnje case studyjev
Avtorji: Svet vmes (Ana Kreč, Jure Hrovat, Ana Kosi in drugi)
Nominacija za Plečnikovo medaljo za strokovno publicistiko:
Plečnikovi študenti in drugi jugoslovanski arhitekti v Le Corbusierovem ateljeju
Avtor: Bogo Zupančič
ter nominacija za študentsko priznanje:
Magistrska naloga »Zasnova centra za bivanje in aktivnosti starostnikov«
Avtorica: Lea Korošec, mentorica: izr. prof. dr. Vesna Žegarac Leskovar ter somentorici: asist. dr. Vanja Skalicky, asist. Maja Žigart
Pri ocenjevanju prispelih del je žirija ugotovila, kako nujen je ogled arhitekture v živo, saj so ogledi objektov povsem premešali favorite. Ta ugotovitev je zelo pomembna za OHS, saj potrjuje poslanstvo vsakoletnega festivala OHS pri promociji odlične arhitekture med slovensko javnost. Ni pa to edini razmislek žirije, ki se je vezal na aktivnosti OHS.
Žirija je tudi razpravljala o razlikah med Plečnikovimi nagradami in nagradami ZAPS. Ker kriteriji glede prvih in drugih ne obstajajo, se je žirija odločila izdelati svoje. Sklenili so, da se nagrade ZAPS podeljujejo za najvišje strokovne dosežke članov, Plečnikova odličja pa za arhitekturne presežke na podlagi izvirnosti.
Ker bo 14. maja potekala prva podelitev nagrad OHS, je razmislek o razlikah med nagradami povsem na mestu. Še posebej zaradi dejstva, da vsako leto obstaja več nagrad, za katere pa ne moremo reči, da so zares relevantne. Če Plečnikova odličja in nagrade ZAPS zrcalijo kakovost dela stroke, je prihajajoča nagrada OHS povsem na drugem bregu, saj zrcali mnenje javnosti o produkciji slovenskih arhitektov.
Vsem Plečnikovim nagrajencem in nominirancem iskreno čestitamo in se že veselimo, da bomo v njihove objekte lahko vstopili na naslednjem festivalu OHS!