Piranski dnevi arhitekture in mednarodna nagrada Piranesi
Piranski dnevi arhitekture (PDA) so mednarodna arhitekturna konferenca z eno najdaljših tradicij na svetu. Odvijajo se od leta 1983, vsako leto konec novembra v očarljivem gledališču Tartini v srednjeveškem Piranu. Pobudnik in dolgoletni predsednik organizacijskega odbora konference je bil arhitekt prof. Vojteh Ravnikar (1943–2010). Od leta 2008 jo vodi in organizira generacija mlajših arhitektov. Namen konference je ovrednotiti tekoče arhitekturne trende in predstaviti najbolj inovativne ideje arhitekturne in prostorske produkcije, ki na sodoben način spoštujejo lokalni kontekst in podpirajo kulturno raznolikost. Na konferenci je predavalo veliko svetovno priznanih arhitektov, med njimi Friedrich Achleitner, Boris Podrecca, Heinz Tesar, Luigi Semerani, Gino Valle, Eduardo Souto de Moura, Alvaro Siza Vieira, Peter Zumthor, Enric Miralles, Sverre Fehn, Kenneth Frampton, David Chipperfield, Wang Shu … Mnogi med njimi so kasneje prejeli prestižne mednarodne arhitekturne nagrade, kot so Pritzkerjeva nagrada, evropska nagrada Mies van der Rohe ali bienalni beneški arhitekturni lev. PDA konferenco vsako leto spremlja tudi vrsta arhitekturnih razstav. Med njimi je najpomembnejša mednarodna razstava za prestižno nagrado Piranesi. Piranski dnevi arhitekture iščejo in odkrivajo arhitekte, ki skozi kakovostno arhitekturo, ob spoštovanju konteksta in arhitekturne raznolikosti oblikujejo pozitivno prihodnost naše civilizacije.
Mednarodna arhitekturna nagrada Piranesi, prvič podeljena leta 1989, je del mednarodne konference Piranski dnevi arhitekture. Podeljuje se jo za najboljše arhitekturne realizacije, nastale v zadnjih dveh letih na območju centralne Evrope. Nagrada Piranesi se imenuje po italijanskem umetniku iz 18. stoletja, Giovanniju Battista Piranesiju (1720–1778), čigar družina prihaja iz Pirana. Razstava za nagrado Piranesi, ki je vsako leto organizirana v sklopu Piranskih dnevov arhitekture, predstavlja nova dela arhitektov Centralne Evrope, nastala v zadnjih dveh letih. Projekte vsako leto konec oktobra izberejo in predlagajo nacionalni selektorji. Vsaka država – Avstrija, Češka, Grčija, Hrvaška, Italija, Madžarska Slovakija in Slovenija – predstavi pet projektov. Del razstave za nagrado Piranesi je tudi mednarodna študentska razstava, na kateri osem arhitekturnih fakultet iz Ljubljane, Maribora, Gradca, Dunaja, Trsta, Pescare, Zagreba in Splita predstavi po dva projekta po izboru študentskih selektorjev. Leta 2015 sta se priključili tudi fakulteta iz Budimpešte in Architectural Association School of Architecture, London. Prestižno nagrado Piranesi se skupaj z dvema častnima priznanjema Piranesi in študentskim častnim priznanjem Piranesi podeljuje za najboljše arhitekturne dosežke. Nagrado Piranesi izbere mednarodna žirija, sestavljena iz vsakoletnih predavateljev PDA konference. Prvo nagrado Piranesi je leta 1989 prejel Bogdan Bogdanović za Spominski park Dudik v Vukovarju na Hrvaškem. Od takrat so bili s Piranesijem nagrajeni raznoliki projekti različnih velikosti in programov, fokus nagrade pa ostaja na odnosu med kontekstom in konceptom, inovativnih idejah in kakovostni izvedbi. Med priznanimi arhitekti, ki so bili nagrajeni s Piranesijem, so tudi mladi arhitekti z inovativnimi arhitekturami.
Na povezavi http://www.pida.si/pdf/Piranesi_2017_04a_SLO_razpis.pdf je objavljen slovenski razpis za nagrado Piranesi 2017.