Preskoči na vsebino

O rešitvah nadomestitvenih stanovanjskih stavb za sanacijo poplav 2023 – Podkast Odprto #35 in #36

V podkastu Odprto smo pod drobnogled vzeli Katalog tipskih rešitev stanovanjskih stavb, ki je nastal kot rezultat letošnjega natečaja Ministrstva za solidarno prihodnost v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor. Natečaj Tipologije nadomestitvenih stanovanjskih stavb je bil odgovor na posledice katastrofalnih poplav leta 2023, v katerih je 183 občin utrpelo posledice, od tega 79 hujše, poškodovanih pa je bilo več kot 13.000 stavb. Za mnoge Slovence, ki so zaradi naravne katastrofe izgubili streho nad glavo, je bilo treba poiskati hitre, a hkrati trajnostne rešitve, ki bi omogočile nadomestitev poškodovanih domov. Natečaj je zbral kar 21 elaboratov z 58 različnimi rešitvami za tipologije nadomestitvenih stanovanjskih stavb, ki ponujajo sodobne arhitekturne odgovore na kompleksne izzive stanovanjske gradnje.

Prostorski prikaz možne izvedbe savinjske, koroške in škofjeloške hiše; Studio Razvoj
Prilagodljivost regijam in gradivu; Studio Razvoj

Naloga, ki so jo postavili arhitektom, je bila ambiciozna. Predstavljene rešitve so zasnovane kot prilagodljive in finančno dostopne, z univerzalnimi modularnimi sistemi, ki omogočajo prilagoditev regionalnim posebnostim. Katalog vključuje projekte enodružinskih in dvodružinskih hiš, ki so zasnovane z mislijo na različne vrste terenov – od ravnega do srednje nagnjenega in celo strmega – in so prilagojene za montažno ali klasično gradnjo z uporabo domačih gradbenih tehnologij.

Predlagana rešitev vključuje izjemno raznolikost potreb prizadetih družin in drugih raznovrstnih socialnih skupnosti, ki so tragično izgublie svoj dom. Poleg začetne raznolikosti, ki mora omogočati različne velikosti in razporeditve ter scenarije uporabe, je ključna tudi preprosta nadaljna prilagoditev različnim življenjskim obdobjem; prostorska vizualizacija: Dekleva Gregorič arhitekti
Koncept rastoče stavbe omogoča, da se osnovnemu oziroma prvotnemu volumnu doda en ali več dvokapnih modulov, lahko je garaža, pergola ali delavnica; shematski prikazi: Dekleva Gregorič arhitekti

Med ključnimi cilji natečaja je bila modularnost zasnov, ki omogoča hitro prilagajanje objektov glede na specifične pogoje posameznih regij, kot so Škofjeloška, Savinjska in Koroška regija, kjer so potrebe po takšnih prilagodljivih stanovanjskih rešitvah največje. Tako lahko te modularne stavbe enostavno prilagodimo lokalnim pogojem, ne glede na to, ali gre za ravninski ali hribovit teren, kar omogoča širšo uporabnost v različnih okoljih.

Prostorska vizualizacija tipologije hiš v strnjeni gradnji, Arhimetrics arhitekti
Konceptualni shematski prikazi: Arhimetrics arhitekti

O tem, kako so se arhitekti lotili tega zahtevnega izziva, kakšne rešitve so razvili, in kako bo katalog tipskih rešitev vplival na prihodnost stanovanjske gradnje v Sloveniji, smo se v naslednjih dveh oddajah podkasta Odprto pogovarjali z Gašperjem Skalarjem, arhitektom, predstavnikom investitorja in članom ocenjevalne komisije natečaja, ki trenutno opravlja funkcijo sekretarja v kabinetu ministra Maljevca. Na pogovor smo povabili tudi Marka in Roka Primažiča (Studio Razvoj), Aljošo Deklevo (Dekleva Gregorič arhitekti) in Dareta Vasiljevića (Arhimetrics arhitekti), nekatere izmed nagrajencev natečaja, ki so predstavili svoje poglede na prihodnost modularne stanovanjske gradnje v Sloveniji ter razkrili, kako so pri snovanju projektov združevali inovativnost, funkcionalnost in dostopnost.

Pridružite se nam pri raziskovanju, kako bodo te nove, standardizirane stanovanjske rešitve pomagale ustvariti bolj odporne in prilagodljive stavbe ter poskrbele za bolj trajnostno bivanje v prihodnje.


Prvi del pogovora z Gašperjem Skalarjem, Rokom in Markom Primažičem:

Drugi del pogovora z Aljošo Deklevo in Daretom Vasiljevićem:

Tokratno oddajo podkasta Odprto sta pripravili Lenka Kavčič in Eva Eržen.


Prisluhnite prostoru, prisluhnite podkastu Odprto!

Vse oddaje podkasta Odprto.


Podkast Odprto v letu 2024 sofinancira Ministrstvo za naravne vire in prostor.