Dnevna svetloba v otroških sobah
Otroške sobe so prostori, kjer se prepletajo različne dejavnosti, učenje, igra, spanje in počitek, za katere je nujna kakovostna dnevna osvetljenost. In kaj opredeljuje kakovost? Zadostna količina dnevne svetlobe, ustrezen pogled navzven, preprečevanje bleščanja in primerna osončenost. Ko načrtujete otroške sobe pomislite na vse ti štiri kriterije. Količina dneve svetlobe ne vpliva zgolj na zmožnost opravljanja vizualnih opravil, kot npr. branje, temveč tudi na pravilno delovanje cirkadianega ritma. V kolikor za opravljanje vizualnih opravil potrebujemo od 300 do 500 lx na delovni površini je za sinhronizacijo naše biološke ure pomembno, da smo tekom dneva izpostavljeni višjim svetlobnim vrednostim, kot je 1000 lx in več, kar je pogoj tudi za kakovosten spanec. Številne raziskave dokazujejo vpliv dnevne svetlobe na učne sposobnosti otrok, povečano koncentracijo, ki se odraža v hitrejšem reševanju matematičnih nalog in bralnih preizkusov. Glede na to, da smo generacija zaprtih prostorov v katerih preživimo 90% svojega časa, od tega 2/3 doma, je nujno, da je kakovost dnevne svetlobe premišljeno načrtovana.
Če je le možno naj v otroške sobe prihaja svetloba preko dveh okenskih odprtin. Tako bo prostor enakomerneje osvetljen in s tem omogočena fleksibilna postavitev pohištva. V prostor pa lahko zajamemo tudi različen tip svetlobe, npr. difuzno severno svetlobo in sončno vzhodno ali zahodno svetlobo. Večina otroških sob se nahaja pod streho, ki je lahko odličen vir dovajanja svetlobe v globje dele prostora ali izkoriščanja sončne energije. V poletnih nočeh pa strešno okno služi tudi za učinkovito ohlajevanje zraka.
Koliko svetlobe bo v sobi zavisi tudi od tega ali prehaja v prostor preko fasadnega okna, frčade ali strešnega okna. Najbolj intenziven vir je strešno okno, ki je obrnjeno prosti soncu, sledi fasadno okno in močno zaostaja frčada.
Za nemoteno branje, pisanje itd. je nujno omiliti prevelike kontraste, ki utrudijo oči, zato v premislek, kako z notranjimi senčili zasenčiti okno in obenem zagotoviti zatemnitev za dober spanec. Zunanja senčila so nepogrešljiv pripomoček za preprečevanje pregrevanja. V otroških sobah so najpogosteje v uporabi mrežasta senčila, ki prepuščajo svetlobo in hkrati ščitijo pred pregrevanjem.
Enakomerna osvetlitev je dosežena s postavitvijo oken na različne strani. Strešno okno je usmerjeno na jug in dovaja prijetno sončno svetlobo v prostor.
Osvetlitev preko strehe je odličen zenitalni vir scetlobe, zaradi katerega bo soba svetla tudi, kadar bodo spuščene žaluzije na fasadnem oknu.
Iz sobe se odpirajo pogledi na obe strani neba in zajema svetloba preko strešnega okna.
Izkoriščanje pete fasade – strehe za osvetlitev globine otroške sobe.
Okna odpirajo poglede in optično povečajo prostor.