5 zlatih pravil za načrtovanje svetlobe v mansardah
Načrtujete naravno osvetlitev v svoji mansardi? Upoštevajte naslednjih 5 pravil in zagotovo boste uživali v svetlih in prijetnih podstrešnih prostorih.
1. Pravilo 100-200
Višina vgradnje strešnega okna naj bo med 90 in 110 cm na spodnjem robu in med 190 in 210 cm na zgornjem robu. Če poenostavimo, pridemo do povprečne spodnje višine 100 cm in zgornje 200 cm.
2. Pravilo 5 : 1
Okenska površina naj dosega vsaj petino tlorisne površine, kar pomeni, da je za prostor z 9 kv. metri potrebno načrtovati okno s površino vsaj 1,8 kv. metra. Razmerje tloris sobe – velikost okna je torej 5 proti 1.
3. Pravilo minus 50
Steklene površine do 50 cm od tal ne osvetljujejo globine prostora, zato se denimo balkonska vrata do te višine ne štejejo v petino, omenjeno v prejšnjem pravilu. Svetlobnim površinam v tem primeru odštejemo spodnjih 50 cm.
4. Pravilo S = 3; J = 2
Zgornje pravilo je morda malce nejasno, a naj pojasnimo: severna stran neba je osojna stran, do katere seže manj sončnih žarkov do južne strani. Zato za severni del strehe priporočamo 3-slojno zasteklitev oken, medtem ko je južna stran toplejša in je zato tu bolj smiselna 2-slojna zasteklitev.
5. Pravilo 3 x 3
Gre za pravilo, ki ni neposredno povezano z načrtovanjem svetlobe, a je za kakovost bivanja v mansardah vitalnega pomena. Zračenje trikrat dnevno po tri minute je navada, na katero se bo treba privaditi, če ne bomo hoteli imeti sitnosti s plesnijo.
Sodobna gradnja in umetni materiali so namreč spremenili naše bivalno okolje in tako je prednost (odlično tesnjenje) lahko hkrati tudi slabost. A kot rečeno: s preprostim 3×3 min prepiha rešimo tudi to težavo.